Zdrowe dziąsła to zdrowy uśmiech

Periodontologia w Gdyni

Profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób tkanek wokół zęba – błon śluzowych, dziąseł, i kości – czyli przyzębia. Potocznie mówi się „leczenie paradontozy.

Jeśli zauważysz u siebie krwawienie, przykry zapach z ust, uczucie ruszającego się zęba, wydłużenie korony zęba, czerwone lub opuchnięte, przekrwione dziąsła, luźne zęby… nie zwlekaj, umów się na wizytę do specjalisty. Szybkie wdrożenie leczenia jest w stanie zatrzymać postęp choroby i uchronić twoje zęby przed utratą.

Zakres usług dentysty w zakresie periodontologii:

Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy – to bezbolesny zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej specjalnym skalerem ultradżwiękowym, który rozbija kamień i usuwa bakterie z zębów, nie niszcząc szkliwa.

Piaskowanie – zabieg polegający na usuwaniu przebarwień koron zębów spowodowanych głównie używkami takimi jak kawa, herbata, tytoń.

Kiertaż zamknięty, czyli usunięcie zainfekowanej tkanki miękkiej z kieszeni. Jest to zabieg mający za zadanie oczyszczeniu korzenia zęba poniżej linii dziąseł z wszelkich zanieczyszczeń i czynników zapalnych. Zabieg w znacznym stopniu pomaga przy leczeniu stanów zapalnych przyzębia i paradontozy.

Zabieg płatowy (kiertaż otwarty) – polega na oczyszczeniu korzeni w przypadku, gdy są bardzo głębokie. Zabieg jest wykonywany po wcześniejszym nacięciu dziąsła i uzewnętrznieniu powierzchni korzeni. Po zakończonym oczyszczaniu, dziąsła zbliża się szwami.

Przeszczep dziąseł ( pokrycie recesji ) – w przypadkach, w których tkanka dziąsła została znacznie utracona wokół korzenia zęba, można zastosować przeszczep dziąseł, który jest pobierany ze zdrowej tkanki w ustach. Przeszczep dziąseł może zmniejszyć dalszą recesję i utratę kości , zmniejszyć wrażliwość zębów i poprawić estetykę uśmiechu.

Leczenie zmian na błonie śluzowej – będzie odbywało się w zależności od rodzaju schorzenia, jakie występuje u pacjenta. Liczne choroby mają swoją manifestację w postaci zmian na błonie śluzowej , wtedy stan zapalny jest zjawiskiem wtórnym i szybka diagnoza ułatwia leczenie choroby ogólnej.

Szynowanie zębów – w przypadku zaawansowanej paradontozy na skutek której doszło do rozchwiania zębów, możemy zapobiec ich utracie, przechylaniu bądź wysuwaniu z wyrostka poprzez szynowanie specjalnymi taśmami.

Dowiedz się więcej