Postępowanie pozabiegowe

Zalecenia po założeniu aparatu ortodontycznego

Zalecenia aparat ortodontyczny stały

Higiena:

  • Zęby należy czyścić bardzo dokładnie odpowiednią szczoteczką (najlepiej elektryczną ze specjalną końcówką ortodontyczną lub soniczną ) i pastą z fluorem minimum 2x dziennie. Dokładnie sprawdzać, czy zostały prawidłowo oczyszczone, szczególnie okolice  przydziąsłowe  i elementy aparatu.
  • Warto stosować szczoteczki międzyzębowe , specjalne nici dentystyczne typu Superfloss i antybakteryjne płukanki do jamy ustnej.
  • Po każdym , nawet najmniejszym posiłku należy wypłukać starannie jamę ustną, nawet zwykłą wodą z kranu
  • Co pół roku należy poddać się zabiegowi profesjonalnego czyszczenia kamienia nazębnego

Nie wolno jeść :

gumy do żucia, lepkich cukierków, karmelków, miodu, grzanek, surowej marchwi, twardych jabłek, orzechów i innych twardych produktów. Najlepiej na czas leczenia ograniczyć spożywanie słodyczy i produktów sprzyjających próchnicy typu coca-cola, chipsy, karmel.

Kontrola

Konieczne są regularne wizyty u ortodonty, który wówczas dostosowuje aparat do zębów. Unikanie wizyt wydłuża czas leczenia i może spowodować niekontrolowane ruchy zębów.

Po założeniu aparatu oraz po wizytach aktywacyjnych zęby mogą być tkliwe podczas jedzenia i mycia zębów. Jeżeli ból jest dokuczliwy, zastosuj środki przeciwbólowe takie jak paracetamol lub ibuprofen. Ulgę przynosi również spożywanie zimnych pokarmów i napoi.

Awarie – aparat stały

W przypadku pojawienia się otarć lub ran na błonie śluzowej, które związane są z wystającymi elementami aparatu, należy zakleić woskiem ortodontycznym wystające części aparatu. Aby wosk trzymał się dłużej, należy uplastycznić go w palcach, a aparat osuszyć np. płatkiem kosmetycznym.

Łuki stosowane na początku leczenia są bardzo elastyczne i mogą się przesuwać podczas jedzenia lub wyskakiwać z ostatnich elementów aparatu. Wysunięte końcówki łuku, które kłują policzek, należy skrócić ostrymi cążkami do paznokci lub jeżeli wyszły z rurki/pierścienia, umieścić je z powrotem używając palców lub pęsety. Jeżeli nie udało się poprawić sytuacji, proszę się z nami skontaktować. Podrażnione policzki/dziąsła z reguły po skorygowaniu łuku goją się w ciągu 2-3 dni.

W przypadku odklejenia elementu aparatu prosimy o kontakt. Element może być przyklejony na dodatkowej wizycie lub po prostu na wizycie kontrolnej – decyzja zostanie podjęta po konsultacji telefonicznej. Odklejenie zamka na początku leczenia nie wymaga z reguły dodatkowych wizyt – zamek przyklejany jest na wizycie kontrolnej. Szybsze ponowne przyklejenie jest wskazane, jeżeli zęby są już uszeregowane lub odgrywają ważną rolę w leczeniu ortodontycznym.”

Zalecenia aparat ortodontyczny ruchomy

  • Aparat należy myć po każdym wyjęciu z ust twardą szczoteczką, pastą do zębów lub mydłem w płynie
  • W przypadku osadzania się na aparacie kamienia czy nalotu, należy  rozpuścić  w naczyniu specjalną tabletkę do protez i włożyć  aparat do roztworu na ok. 30 minut.
  • Raz w miesiącu na śrubę w aparacie zaleca się wpuścić kroplę oleju jadalnego i po chwili spłukać
  • Aparat należy przechowywać w plastikowym pudełku z otworami. Chronić przed zwierzętami i dziećmi
  • Nie wolno jeść w czasie noszenia aparatu – można jedynie pić wodę.

Kontrola

Warunkiem powodzenia leczenia są regularne kontrole u lekarza ortodonty, zgodnie z zaleceniami. Na każdą wizytę należy przynosić aparaty ruchome. Zawsze należy przynosić ze sobą pastę i szczoteczkę do zębów.

Awarie – aparat ruchomy

W przypadku odkształcenia elementów drucianych aparatu nie należy doginać ich samodzielnie. Użycie nieodpowiedniej siły lub wielokrotne odginanie i doginanie drutu może spowodować jego odłamanie.

Połamane elementy aparatu mogą zostać wymienione na nowe. Należy skontaktować się z nami podając dokładne informacje, co się stało z aparatem. Do naprawienia aparatu potrzebny jest wycisk, więc na wizycie musi być pacjent (z reguły dziecko) oraz aparat. Do czasu naprawy nie należy użytkować aparatu.”