Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok w stronę pięknego uśmiechu. Już od początku leczenia chcielibyśmy jednak wiedzieć, ile miesięcy będzie trwać cały proces oraz co może wydłużyć lub skrócić ten czas. W tym artykule odpowiemy na te pytania i wyjaśnimy, po jakim czasie leczenia można spodziewać się pierwszych efektów.
Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego?
Czas noszenia aparatu na zęby jest kwestią indywidualną i możemy określić go dokładniej dopiero podczas wizyty u specjalisty. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na długość korzystania z aparatu jest skomplikowanie wady zgryzu. Im bardziej złożone są nasze problemy z uzębieniem, tym dłużej trwa leczenie. Sporą rolę odgrywają również uwarunkowania anatomiczne. Gęstość kości i grubość szkliwa istotnie oddziałują na to, jak prędko postępują zmiany wynikające z noszenia aparatu. Duże znaczenie ma także wiek pacjenta – u dzieci i młodzieży leczenie często przebiega szybciej. W wieku nastoletnim tkanka kostna wciąż się rozwija, a jej plastyczność ułatwia przemieszczanie się zębów.
Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj aparatu. Te ruchome wydłużają czas leczenia, ponieważ nie oddziałują na zęby stale, a jedynie podczas ich noszenia. Z kolei nowoczesne aparaty stałe (lingwalne lub samoligaturujące) skracają czas potrzebny na wyrównanie zębów. Dostarczają bowiem trwałego nacisku, dopasowanego dokładnie do naszych potrzeb.
Ostatnim kluczowym elementem wpływającym na długość noszenia aparatu ortodontycznego jest współpraca pacjenta. Regularne wizyty kontrolne, dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza oraz odpowiednia higiena jamy ustnej znacznie przyspieszają cały proces.
Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
Średnio leczenie aparatem trwa 1,5 roku do 2 lat. W przypadku niewielkich wad może zająć ono zaledwie kilka miesięcy, zaś w przypadku tych bardzo skomplikowanych nawet kilka lat. U nastolatków proces przebiega zazwyczaj znacznie szybciej, ze względu na dynamiczny rozwój kości. Nawet dość poważne wady zgryzu młodzieży mogą być zniwelowane w przeciągu roku. Czas noszenia aparatu będzie natomiast dłuższy w przypadku dorosłych, u których procesy kostne zachodzą wolniej. Każdy przypadek jest jednak inny – niekiedy zdarza się, że leczenie rodzica dobiegnie końca szybciej niż jego dziecka.
Ile nosi się aparat ruchomy
Aparat ruchomy nosi się przez około dwa lata. Warto jednak pamiętać, że największe znaczenie dla efektywności tego rozwiązania ma przestrzeganie zaleceń ortodonty. Najczęściej lekarz już na wstępie poinformuje nas o tym, ile godzin dziennie powinniśmy nosić urządzenie. Ostateczny czas jest zazwyczaj definiowany naszą konsekwencją i regularnością jego noszenia. Nacisk jest tutaj słabszy, a dodatkowo nie zachodzi przez całą dobę, więc bez dostosowania się do zaleceń, łączny czas leczenia może się znacznie wydłużyć.
Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?
Najkrótszy czas leczenia aparatem stałym może wynieść około roku. To odpowiedni czas, by w ustawieniu zębów zaszły znaczące zmiany, a zamierzone na początku rezultaty zostały osiągnięte. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że czas leczenia zajmuje tylko kilka miesięcy. Dzieje się tak w przypadku bardzo niewielkich wad, najczęściej u młodych pacjentów, którzy od początku ściśle współpracują z ortodontą.
Retencja po leczeniu ortodontycznym
Zdjęcie stałego aparatu w gabinecie ortodonty wcale nie jest ostatecznym zakończeniem leczenia ortodontycznego. Przed nami okres retencji, czyli noszenie specjalnych aparatów utrwalających osiągnięte dotąd efekty. Głównym tego celem jest zapobieganie nawrotowi wady zgryzu. Zęby poddawane przez długi czas działaniu sił aparatu, mają bowiem tendencję do powracania na swoje pierwotne pozycje. Regularne noszenie aparatu retencyjnego sprawi, że nasz uśmiech dalej będzie dokładnie taki, jak tuż po zdjęciu tego stałego.
Pierwsze efekty leczenia ortodontycznego
Pierwsze rezultaty zazwyczaj są zauważalne już po kilku tygodniach. Zazwyczaj są one bardzo subtelne, lecz są ogromną motywacją do kontynuowania leczenia. Coraz wyraźniejsze zmiany zobaczymy po 2 miesiącach, gdy zęby zaczną układać się w prawidłowy łuk. Żeby dodatkowo wzmocnić ten efekt, warto dbać o regularne kontrole u ortodonty, który oceni postępy i dostosuje siłę działania aparatu.
Nawet jeśli na pierwsze efekty należy poczekać nieco dłużej, warto być cierpliwym. Pojawiające się zmiany są wynikiem skomplikowanych procesów zachodzących w tkance kostnej. Niekiedy nie da się zaobserwować ich tak szybko, jak byśmy chcieli – prędzej czy później zęby zaczną się jednak przesuwać i zajmować właściwe pozycje. Pamiętajmy, że każdy kolejny tydzień noszenia aparatu przybliża nas do pięknego i zdrowego uśmiechu.
Podsumowanie
Aparat ortodontyczny to narzędzie, dzięki któremu możemy pozbyć się nawet dużych wad zgryzu. Aby uzyskać odpowiedni efekt, musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Czas jego noszenia jest zależny od stopnia skomplikowania wady i może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Proces przesuwania się zębów musi przebiegać w odpowiednim tempie, a ortodonta nie może nadmiernie go przyspieszać. Zbyt intensywny nacisk aparatu mógłby doprowadzić bowiem do poważnych konsekwencji, w tym osłabienia i uszkodzenia zębów.